Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich w 2019 roku organizował wydarzenia sportowe rangi sołeckiej, gminnej, powiatowej, międzywojewódzkiej, a także z udziałem gości z zagranicy. Były to zawody biegowe, futsalowe, golfowe, kolarskie, lekkoatletyczne, piłkarskie, w piłce siatkowej, strzeleckie, szachowe, tenisowe, w tenisie stołowym, warcabowe, wędkarskie, a także rekreacyjne. Po raz pierwszy w historii zorganizowane zostały także zawody: kajakowe, brydżowe i w footgolfie. Zorganizowanych zostało 80 różnorodnych imprez. Uczestnikami tych zawodów byli: dzieci, dorośli i seniorzy. Podobnie jak w przypadku wydarzeń kulturalnych także imprezy sportowe postanowiliśmy sklasyfikować. Ich kolejność wygląda następująco:

Sportowe TOP 10 – GOKSiR Trąbki Wielkie 2019

1. MTB Pomerania, Domachowo i okolice, 8 czerwca
204 osoby wystartowały w MTB Pomerania Maraton. Start i meta znajdowały się na boisku w Domachowie. Juniorzy w wieku od 3 do 14 lat nie musieli wyjeżdżać na drogę, gdyż ścigali się na trasie wyznaczonej na boisku i w pobliżu świetlicy. Długość tych tras wynosiła od 100 m dla 3-latków do 4 km dla 14-latków. Seniorzy rywalizowali już na znacznie dłuższych dwóch trasach: 33 km i 52 km. Musieli oni dojechać do Przywidza i okrążać tamtejsze jezioro, pierwsi tylko raz, a ci drudzy dwa razy. Na krótszym dystansie zwyciężył Jacek Rogowski (KSR Kościerzyna) z czasem 1:17:13, a na dłuższym Daniel Majkowski (MajBIKE Team) z czasem 1:49:30.

2. Trąbkowska Liga Futsalu, Trąbki Wielkie, Hala Sportowa, 5 stycznia – 2 marca
Pod patronatem: Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Starosty Gdańskiego Stefana Skoniecznego i Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola odbywała się 2. Trąbkowska Liga Futsalu. Udział w Lidze wzięło 9 zespołów. Po rozegraniu przez wszystkie zespoły po 8 meczów okazało się, że najwięcej, po 19 punktów, zdobyły dwie drużyny: Elnaft Team i Art Park. O zwycięstwie w Lidze zadecydował więc wynik bezpośredniego pojedynku, w którym Elnaft Team pokonał Art Park 6 : 1. Po zakończeniu rozgrywek została wybrana najlepsza „Piątka Ligi”. Znaleźli się w niej: Patryk Gawęcki (Elnaft Team), Paweł Jakubiak (Elnaft Team), Dominik Kukowski (Vendetta Rad-Trans Pszczółki), Sebastian Bara (Art Park), Tomasz Ciecholewski (Macarena). Najlepszym strzelcem został zdobywca 21 goli Sebastian Bara (Art Park).

3. Mistrzostwa Gminy w strzelectwie, Trąbki Wielkie, Orlik, 8 września
15. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w strzelectwie odbyły się w ramach Biesiady Dożynkowej. Udział w nich wzięły 183 osoby z 18 sołectw. Strzelanie odbywało się z karabinku pneumatycznego z odległości 10 m. Zawodniczki i zawodnicy oddawali najpierw po 3 strzały próbne, a następnie do tej samej tarczy kolejnych 7 strzałów. Wszystkie 10 strzałów liczyły się do klasyfikacji. Najlepszy wynik uzyskał Sławomir Mazurek z Rościszewa – 94 pkt na 120 możliwych. Rywalizowano w 8 kategoriach wiekowych. W klasyfikacji sołectw zwyciężył Sobowidz przed Kaczkami i Trąbkami Małymi.

4. Turniej Sołectw, Trąbki Wielkie, stadion i hala sportowa, 14 lipca
Odbyło się 10 konkurencji. Startowało w nich 154 osoby z 17 sołectw. Po zsumowaniu wszystkich punktów za poszczególne konkurencje okazało się, że na pierwszym miejscu znalazło się Pawłowo zdobywając 218 pkt. Nie było więc niespodzianki, bo Pawłowo wygrywa nieprzerwanie od 2013 roku. Tym razem wyprzedziło Ełganowo o 6 pkt i Sobowidz o 7. Gościem specjalnym 26. Turnieju Sołectw Gminy Trąbki Wielkie była Posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga.

5. Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Postołowo i okolice,  3 marca
Bieg ten odbył się już po raz siódmy, a po raz trzeci na terenie Gminy Trąbki Wielkie. Tym razem start i meta usytuowane były w Postołowie. Bieg poprzedzony został okolicznościową Mszą św. koncelebrowaną w kościele św. Józefa Robotnika przez ks. Marka Lange. Tuż przed startem do Biegu odczytany został list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów Biegu. Potem rozgrzewkę poprowadził wielokrotny mistrz świata w wyścigach psich zaprzęgów Igor Tracz. Sygnał do startu dawał Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol. Obligatoryjnym dystansem był 1963 m, ale dla chętnych przygotowane były trasy o długości: 2,6 km, 6,4 km i 12,8 km. Najdłuższą trasę pokonało 9 osób. Zawodnicy biegli w okolicznościowych koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych, a na mecie otrzymywali z rąk Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola i gen. bryg. rez. pilot Dariusza Wrońskiego, który również brał udział w Biegu, medale.

6. Lotos Griffin Cup U-12, Trąbki Wielkie, Hala Sportowa, 27 stycznia
Był to Finał Turnieju LOTOS Griffin Cup dla chłopców urodzonych w 2007 roku. Wystąpiło w nim 16 najlepszych zespołów Województwa Pomorskiego w tej kategorii wiekowej. Zwycięzcami Turnieju zostali piłkarze Arki Gdynia, którzy decydującą jedyną bramkę w finałowym meczu z Radunią Stężyca zdobyli w samej końcówce. Główna nagroda jaka im przypadła to wyjazd do Warszawy jako reprezentacja Województwa Pomorskiego na Nieoficjalnych Mistrzostwach Polski dla chłopców urodzonych w 2007 roku o Puchar Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka.

7. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w futsalu, Trąbki Wielkie, Hala Sportowa,  24 listopada i 1 grudnia
W 21. Mistrzostwach Gminy Trąbki Wielkie w futsalu udział wzięło 12 drużyn z 10 sołectw i 98 zawodników. Mistrzami zostali piłkarze z drużyny Trąbki Wielkie, którzy w finale spotkali się z Ełganowem, broniącym tytułu, i wygrali 4 : 2. W Mistrzostwach rozegrano 26 meczów, w których strzelono 152 bramki co daje 5,8 bramki na mecz. Najlepszym strzelcem został Sebastian Bara z Ełganowa – zdobywca 22 bramek.

8. Mistrzostwa Gminy w konkursach golfowych, Postołowo, pole golfowe, 1 września
Już po raz 6. na terenach Postołowo Golf Clubu odbyły się Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w konkursach golfowych. Po raz pierwszy jednak w nowej formule - obok konkursów na uderzenie piłki najdalsze i na najbliższe dołka – odbył się także konkurs footgolfa. Pierwszym Mistrzem Gminy w tej konkurencji został Karol Kusaj z Ełganowa.  Rekordów Gminy nikt nie pobił. Jedynie Andrzej Jacykowski z Postołowa wyrównał rekord w konkursie na uderzenie piłki najbliżej dołka uzyskując wynik 16 cm. W klasyfikacji sołectw pierwsze miejsce zajęło Postołowo (129 pkt), drugie - Kaczki (124 pkt), a trzecie - Sobowidz (118 pkt).

9. Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym, Trąbki Wielkie, Hala Sportowa, 10 listopada
Podczas 42. Mistrzostw Gminy Trąbki Wielkie w tenisie stołowym rywalizowano w 14 kategoriach na 10 stołach. Udział w nich wzięło 80 osób (32 zawodniczki i 48 zawodników). Reprezentowały one 9 sołectw. Najwięcej, bo aż 32 osoby, przyjechało z Sobowidza. I to mieszkańcy tego Sołectwa zdecydowanie wygrali Mistrzostwa. Na 14 kategorii aż w 10 okazali się najlepsi. Oprócz 10 złotych medali zdobyli także 7 srebrnych i 2 brązowe. Nie startowali tylko w jednej kategorii. W klasyfikacji sołectw zdeklasowali oni rywali zdobywając 378 punktów. Drugie było Postołowo z 208 punktami, a trzecie Kaczki z dorobkiem 180 punktów.

10. Otwarte Mistrzostwa Gminy w brydżu sportowym, Trąbki Wielkie, Biblioteka Publiczna, 1 lutego
Po raz pierwszy w Gminie Trąbki Wielkie odbyły się Zawody Brydżowe w ramach Mistrzostw Powiatu Gdańskiego. Udział w nich wzięło 18 osób. Byli to mieszkańcy: Gołębiewa Wielkiego, Granicznej Wsi, Pruszcza Gdańskiego, Juszkowa, Straszyna, Pszczółek, Kolnika, Kolbud, Pręgowa, a nawet z Gdyni. Zwyciężyła para Jan Kryger z Pruszcza Gdańskiego i Andrzej Wojnowski z Pręgowa. Najlepszym zawodnikiem z Gminy Trąbki Wielkie okazał się Janusz Karczewski z Granicznej Wsi.

Czy macie Państwo podobne odczucia? Czy w 2020 roku chcielibyście, aby GOKSiR organizował podobne imprezy, czy wolelibyście jakieś inne? Bardzo prosimy o opinie i uwagi na te tematy przesyłać na nasz adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 31 stycznia br. Wśród wszystkich, którzy odpowiedzą na nasz apel rozlosujemy atrakcyjną nagrodę.