
1. Gala Operowa z okazji Dnia Kobiet, Trąbki Wielkie, Aula Szkoły Podstawowej, 8.03.
Wyjątkowe wydarzenie na cześć Pań w dniu Ich święta miało miejsce w Auli Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich. Była to Gala Operowa. Zaśpiewał Chorus Nepomucensis z Godziszewa, w skład którego wchodzą m.in. mieszkańcy Gołębiewka: Wioleta Maliszewska, Bernadeta Grunwald, Ryszard Grunwald, Stanisław Bogdan i Eugeniusz Łabędzki. Chórem kierowała dyrygentka Joanna Sobowiec-Jamioł. Przed publicznością wystąpił także Zespoł Les Femmes w składzie: Natalia Krajewska-Kitowska (sopran), Joanna Sobowiec- Jamioł (sopran), Emilia Osowska (mezzosopran) oraz gościnnie tenor Przemek Radziszewski, i to w różnych konfiguracjach. Za oprawę muzyczną odpowiadali: skrzypek Piotr Jamioł, akordeonista Albert Woelke, pianista Arkadiusz Farkowski. Szkolna Aula wypełniona została po brzegi. Publiczność usłyszała najpiękniejsze arie operowe i operetkowe. Ich kompozytorami byli m.in.: Georges Bizet, Imre Kalman, Franz Lehar, Jacques Offenbach, Giacomo Puccini, Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi, Antonio Vivaldi. Po każdym utworze była burza braw. Nie obyło się bez bisów. Po Gali artyści zostali obdarowani kwiatami i gminnymi gadżetami, a wszystkie Panie - pięknymi herbacianymi różami. A potem jeszcze odbywały się rozmowy z artystami przy poczęstunku przygotowanym przez KGW w Gołębiewku. Jak zapewniali wykonawcy przed Galą: "repertuar spełni muzyczny kaprys każdej kobiety". I mieli rację. Na pewno długo jeszcze Uczestniczki tego wydarzenia będą go miały w pamięci.
2. Misterium Bożonarodzeniowe „Moje Betlejem”, Sobowidz, kościół, 13.01.
Moc artystycznych i duchowych wrażeń doznali wszyscy, którzy przybyli do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Sobowidzu w dniu 13 stycznia 2024 roku na Misterium Bożonarodzeniowe „Moje Betlejem”. Przede wszystkim za sprawą dwóch Skaldów. Pierwszy z nich to autor muzyki do Misterium, pianista i wokalista Jacek Zieliński. Drugi zaś to Jan Budziaszek, który nie tylko grał na perkusji, ale także w przerwach między pastorałkami przedstawiał swoje refleksje o życiu, ludziach, Bogu i religii. Był i trzeci Skald, ale już z nowego składu, syn Jacka – Bogumił Zieliński grający na gitarze elektrycznej. Towarzyszyła im Orkiestra Kameralna Symfoników Gdańskich w składzie: Weronika Kulpa – wiolonczela, Michał Szczypiorski – altówka, Jan Szczypiorski – skrzypce I, Paweł Szczypiorski – skrzypce II, Waldemar Duddek – gitara akustyczna, Andrzej Szczypiorski – przeszkadzajki i Marcin Szczypiorski, który zaaranżował utwory i grał na gitarze basowej. W Wydarzeniu uczestniczył również Chór Miasta Pruszcz Gdański „Espectro”, którego dyrygentką jest Joanna Pestka-Mierzwa.
I to właśnie Chór rozpoczął Koncert, w wypełnionym po brzegi kościele, utworem „Będę śpiewał Tobie”. Następnie wykonane zostały wszystkie pastorałki z Misterium. Śpiewał Jacek Zieliński, ale w tytułowym utworze zastąpiła go solistka Chóru Małgorzata Szczypiorska. Artyści zaśpiewali i zagrali także utwór z wcześniejszego repertuaru Skaldów – pastorałkę „Ciemno tej nocy betlejemskiej było”. Natomiast na bis, jedne z największych przebojów Skaldów,: „Z kopyta kulig rwie”, „Prześliczna wiolonczelistka”
i „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.
Po każdym utworze widzowie zebrani w kościele nie szczędzili braw dla wykonawców. Na zakończenie zaś zgotowali im owacje na stojąco.
Ksiądz Proboszcz Krzysztof Mudlaff stwierdził, że była to prawdziwa misja w pigułce. Odkrył również, że piosenka „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” jest najbardziej religijną piosenką na świecie. Natomiast dzięki GOKSiR-owi przekonał się, że nawet mroźną zimą w kościele może być ciepło. Artystom sprezentował Mszę św. w ich intencji, a wszystkim zebranym przekazał błogosławieństwo.
Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol i Przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniew Leszczyński wręczyli im gminne pamiątki, kwiaty i słodycze.
Przewodniczący powiedział, że „Każdy ma swoje Betlejem, ale „Moje Betlejem” Skaldów jest najpiękniejsze”. Natomiast Wójt przypomniał, że Misterium Bożonarodzeniowe „Moje Betlejem” wykonane zostało na terenie Gminy Trąbki Wielkie już po raz siódmy i zapewnił, że nie było to ostatnie wykonanie.
3. Występ Cezarego Pazury, Cząstkowo, Osada 49, 23.03.
Cezary Pazura był „Gwiazdą” Konkursu „Powiatowy Stół Wielkanocny”. Aktor przedstawił swój stand-up pt. „Kobieta i mężczyzna”. Widownia z pełnym zaciekawieniem słuchała jego opowieści. Artysta raz po raz doprowadzał ją do niekontrolowanych wybuchów śmiechu. Po występie natomiast chętnie fotografował się przy stołach wielkanocnych z paniami z kół gospodyń wiejskich i rozdawał autografy.
4. Występ Amelii & Smooth Jazz Trio, Trąbki Wielkie, obok GOKSiR, 10.08.
Koncert Zespołu Amelia & Smooth Jazz Trio w składzie: wokalistka Amelia Chilewska, pianista Igor Kisiel, skrzypek Tomasz Diakun oraz kontrabasista Dariusz Gutomski odbył się przed budynkiem GOKSiR od strony urządzeń rekreacyjnych. Dla publiczności przygotowane były tym razem leżaki. Była to dla nich muzyczna podróż poprzez znane i lubiane ballady jazzowe okraszone cytatami i większymi fragmentami z ponadczasowych dzieł muzyki klasycznej. W tym wyjątkowym projekcie spotkali się Vivaldi z Kosmą, Piazzola z Nahornym, Bach z Arlenem, Chopin z Powellem. Koncert przeniósł słuchaczy w świat relaksu, odpoczynku, oderwania od pędu życia i zachwycił trąbkowskich miłośników jazzu i klasyki.
5. Spektakl pt. „Nie kochać w taką noc to grzech…czyli miłość 100 lat wcześniej”, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 17.02.
Do niecodziennej sytuacji doszło w związku z organizacją walentynkowego spektaklu „Nie kochać w taką noc to grzech…czyli miłość 100 lat wcześniej” Marty Wieczorkiewicz i Marcina Buse. Wystarczyły bowiem trzy dni od informacji o Spektaklu, a wszystkie bilety zostały sprzedane. Został więc zorganizowany jeszcze jeden występ. Ze sprzedażą biletów było podobnie. Tak więc zarówno w dniu 17 lutego 2024 roku, jak i dzień później spektakl był grany przy wypełnionej po brzegi Sali GOKSiR. Piosenki z lat 20 i 30 o miłości zaśpiewała Marta Wieczorkiewicz, której akompaniował na pianinie Mateusz Buse. Wykonali oni znane wszystkim piosenki np. „Ada to nie wypada”, „Sex appeal” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”. Nic więc dziwnego, że razem z wokalistką śpiewali także widzowie. Dodatkowo, w przerwach między piosenkami, wysłuchali oni „wykładu” na temat rodzajów miłości, podziwiając zdolności aktorskie artystki. Nie obyło się bez bisu. Wtedy to cała sala klaskała w czasie refrenu utworu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Na zakończenie podziękowano wykonawcom burzą braw.
Występ podsumował Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol mówiąc do widzów: „Myślę, że po tym występie jesteśmy natchnieni dobrymi emocjami. Życzę Państwu, żeby te dobre emocje towarzyszyły wszystkim nie tylko dzisiaj, ale przez następne dni. I cóż: bądźcie kochani i umiejcie kochać”.
6. Występ Kaszubskiej Influencerki, Cząstkowo, Osada 49, 23.03.
Występ Kaszubskiej Influencerki, czyli Karoliny Stankowskiej odbył się w części artystycznej Konkursu „Powiatowy Stół Wielkanocny”. Towarzyszył jej grający na keyboardzie Piotr Łopacki. Zaśpiewała m.in. swoje największe przeboje „Tabaka” i „Folklove”. Publiczność bawiła się wspaniale, szczególnie osoby z oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które aż trzy startowały w Konkursie. Artystka otrzymywała po każdym utworze burze braw, a najwięcej kiedy w pewnym momencie zabrakło prądu, a ona bez akompaniamentu niezrażona śpiewała dalej.
7. Występ skrzypaczki Miriam, Trąbki Wielkie, sala GOKSiR, 26.04.
Skrzypaczka Miriam uświetniła 26. Gminny Konkurs Kronikarski „O Gęsie Pióro” im. Lidii Orzechowskiej. Na skrzypcach elektrycznych dla zwyciężczyń poszczególnych kategorii grała fanfary, dla wszystkich kronikarzy - „We Are The Champions” Zespołu Queen, a w minikoncercie - największe przeboje muzyki rozrywkowej. Zauroczyła swoją grą wszystkich obecnych w Sali GOKSiR.
8. Występ Przemka Radziszewskiego i Michała Olejnika, Sobowidz, sala gimnastyczna, 7.03.
W przeddzień Dnia Kobiet sala gimnastyczna w Sobowidzu zamieniła się w salę koncertową i zapełniła się Paniami, które wysłuchały koncertu pt. „Piosenka jest Kobietą” w wykonaniu Michała Olejnika i Przemka Radziszewskiego. Były przeboje rozrywkowe i operowe, wspólne śpiewanie, bisy, owacje na stojąco, a na koniec herbaciane róże dla wszystkich Pań, które wręczali: Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, Przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniew Leszczyński i Radny Gminy Trąbki Wielkie Marian Płotka. Był także poczęstunek. Uczestniczące w tym wydarzeniu Panie na pewno były zadowolone.
9. Występ Zespołu Imperium, Trąbki Wielkie, Plac Herbowy, 8.09.
Zespół Imperium w składzie: Mirosław Krysztopa – wokalista, Katarzyna Krysztopa – instrumenty klawiszowe, Ireneusz Korolczuk – gitara był „Gwiazdą” Biesiady Dożynkowej. Publiczność żywiołowo reagowała na wszystkie jego przeboje, ale najbardziej, gdy wykonywane były „Żółte tulipany” i „Wirują światła”.
10. Występ Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf Gminy Trąbki Wielkie, Czerniewo, sala gimnastyczna, 7.12.
Męskie Towarzystwo Śpiewacze Gryf Gminy Trąbki Wielkie pod dyrekcją Jerzego Stelmańskiego wystąpiło w części artystycznej Konkursu „Powiatowy Stół Bożonarodzeniowy”. Panowie zaśpiewali zarówno te tradycyjne kolędy, jak i te z repertuaru Czerwonych Gitar, Skaldów czy Zespołu Enej. Jedna kolęda wykonywana była solo. Była to Oj Maluśki, Maluśki, a solistą był „góral” z Kłodawy Czesław Sulewski. Publiczność także śpiewała i nie żałowała oklasków, a na koniec domagała się bisu. Tak więc występ śpiewających panów z Gminy Trąbki Wielkie musiał się podobać.
To oczywiście bardzo subiektywna lista, którą należy traktować bardziej jako miłą zabawę niż bardzo poważne zestawienie. Mamy jednak nadzieję, że zgadzacie się Państwo z nią, a jeśli nie – prosimy o uwagi.